Czy wchodziłeś kiedykolwiek na tak superowego bloga jak ten?

18 czerwca, 2018

Do czego służy autorefraktometr?

komentarze 0

W dzisiejszych czasach coraz szybciej psuje nam się wzrok. Codziennie nadwyrężamy oczy, nie zastanawiając się, jakie będą tego konsekwencje. Korzystamy z urządzeń elektronicznych, mało śpimy i nie dbamy o dietę bogatą w witaminę A, przez co coraz słabiej widzimy. Wadę wzroku można sprawdzić w gabinetach okulistycznych, wyposażonych w szereg urządzeń badających oczy pacjentów. Jednym z nich jest autorefraktometr.Charakterystyka autorefraktometru


Czym jest autorefraktometr? Swego rodzaju “komputerem do sprawdzania wzroku”, dokonującym pomiaru soczewki i krzywizny rogówki oka. Dzięki temu sprawdza ostrość widzenia pacjenta, który skarży się na pogorszenie widzenia.


Urządzenie jest jednym z najbardziej popularnych sprzętów stosowanych na co dzień w gabinetach. Szczególnie, że coraz częściej narzekamy na swoje oczy, a badanie autorefraktometrem jest bezbolesne i trwa nie dłużej niż kilka sekund. Na czym polega?


 


Badanie oczu za pomocą autorefraktometru


Badanie ostrości widzenia za pomocą autorefraktometru jest bardzo proste i niezwiązane z żadnymi przykrymi odczuciami. Oczy to bardzo wrażliwy narząd, nie lubimy, kiedy coś nam do nich wpadnie albo kiedy są tak zmęczone, że czujemy piasek pod powiekami. Badania autorefraktometrem na pewno nie trzeba się obawiać. Pacjent siada na fotelu i opiera podbródek na specjalnej podpórce, ułatwiającej utrzymanie głowy w jednej pozycji. Następnie patrzy na wyświetlone na ekranie, oddalony niewielki przedmiot, np. choinkę. W tym czasie urządzenie wpuszcza do badanego oka nieszkodliwą wiązkę promieni podczerwonych. Odbijane od niego refleksy, określają wartość refrakcji danego oka.


 


Badanie autorefraktometrem a dobór soczewek


Jeśli okaże się, że nasz wzrok się pogorszył i potrzebujemy okularów, badanie autorefraktometrem niestety nie wystarczy. Jego wynik nie pozwala na dokładne określenie mocy szkieł - komentuje nasz rozmówca z firmy Poland Optical z Cieszyna. Jest to jedynie badanie pomocnicze, tzw. badanie podmiotowe, nie wymagające czynnego uczestnictwa pacjenta. Dlatego nie można dzięki niemu dokładnie zweryfikować ostrości jego widzenia. W tym celu zaleca się przeprowadzenie jeszcze jednego badania w gabinecie okulistycznym, które będzie potwierdzeniem wyników uzyskanych w badaniu komputerowym.


Drugie badanie polega na przymierzanie kolejnych szkieł o różnej mocy, w celu sprawdzenia, jak widzi w nich pacjent. Jeśli badany cierpi na krótkowzroczność, wówczas okulista zaczyna od najsłabszych szkieł. W przypadku dalekowidzów jest odwrotnie - na początek wybiera się szkła o większej mocy.


Badanie autorefraktometrem jest zatem bardzo przydatnym badaniem, jednak w celu określenia dokładnej wady, należy sprawdzić wzrok za pomocą szkieł korekcyjnych.

06 czerwca, 2018

Na czym polega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego

komentarze 0

Osocze bogatopłytkowe to w pełni naturalna substancja, dzięki której uzyskać można efekt rewitalizacji, tj. widocznego odmłodzenia skóry oraz poprawy jej struktury. Osocze uzyskuje się w wyniku odwirowania krwi pobranej z organizmu osoby poddanej zabiegowi, w związku z czym wyeliminowane zostaje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Rozwiązanie to chętnie stosowane jest przez osoby chcące uzyskać możliwie naturalny rezultat. Jak przebiega procedura?Do zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Najważniejsze, by pacjent był zdrowy. Tydzień wcześniej powinien też powstrzymać się od przyjmowania leków mogących zmniejszać krzepliwość krwi (np. aspiryny). Jednym z przeciwwskazań – obok ciąży, karmienia piersią czy chorób autoimmunologicznych – jest aktywna opryszczka, dlatego jeśli mamy skłonność do jej nawrotów, warto przez kilka dni stosować doustne preparaty antywirusowe.


Cenne osocze


Jak dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński, podstawą samego zabiegu jest pobranie od pacjenta niewielkiej ilości krwi (do 30 ml). Krew ta zostaje następnie umieszczona w specjalnej wirówce, gdzie znajduje się preparat ułatwiający oddzielenie osocza bogatego w płytki krwi (trombocyty) od innych elementów, takich jak krwinki czerwone, którym krew zawdzięcza swą barwę.


Płytki krwi to komórki biorące udział w procesach krzepnięcia i gojenia się ran. Zawarte w nich czynniki wzrostu przyspieszają regenerację tkanek, co już kilkadziesiąt lat temu znalazło zastosowanie w klasycznej chirurgii. Dziś osocze bogatopłytkowe – które stymuluje też produkcję kolagenu i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych – jest szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i ujędrniania skóry (przede wszystkim na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach), a także do hamowania procesu łysienia poprzez pobudzenie odrostu włosów.


Mezoterapia i jej efekty


Osocze jest aktywne przez dość krótki czas po odwirowaniu. Lekarz wykonujący zabieg może więc (choć nie musi) dodać do niego czynnik aktywizujący, pozyskaną substancję należy zaś w miarę szybko podać do skóry. Podanie to zazwyczaj odbywa się przy użyciu strzykawki i igły, czyli w formie mezoterapii. Drobne nakłucia wykonuje się w mniej więcej centymetrowych odstępach na różnych głębokościach skóry. Cała procedura trwa około kwadransa, zależnie od obszaru objętego zabiegiem. W przypadku osób szczególnie wrażliwych skórę można uprzednio znieczulić specjalnym kremem.


Zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów, w odstępach wynoszących 2-3 tygodnie – aż do uzyskania zadowalającego efektu, który utrzymuje się nawet do pół roku. Początkowo skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Warto wówczas stosować żele na siniaki oraz doustne leki wspomagające ukrwienie. Po zabiegu przez pewien czas koniecznie trzeba smarować się kremami z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.

24 maja, 2018

Objawy i leczenie endometriozy

komentarze 0

Endometrioza to schorzenie, w którym komórki błony śluzowej macicy (czyli endometrium) pojawiają się poza obrębem tego narządu. Zachowują się jednak tak, jakby wciąż pozostawały w macicy, tzn. w trakcie cyklu przyrastają, by ulec złuszczeniu podczas menstruacji. Problem polega na tym, że o ile krew miesięczna prawidłowo wydostaje się z organizmu przez drogi rodne kobiety, o tyle ta z ognisk endometriozy nie znajduje ujścia.


Co z tego wynika i jak to się leczy?


Gromadząca się krew tworzy skrzepy, co prowadzi z kolei do tworzenia się stanów zapalnych, torbieli i zrostów. Z każdą kolejną miesiączką powiększają się one, a uciskając na sąsiednie struktury, wywołują ból. Postawienie właściwej diagnozy nie należy do zadań łatwych, jako że dolegliwości mogą występować w bardzo różnych rejonach ciała. Najczęściej tzw. wszczepy endometrium pojawiają się w otrzewnej i narządach rozrodczych, znane są jednak rzadkie przypadki odnalezienia komórek śluzówki macicy np. w oku, mózgu czy płucach.


Objawy endometriozy mogą przybierać różną formę u różnych kobiet, a ich nasilenie niekoniecznie musi odpowiadać rozległości obecnych zmian. Choroba może się też rozwijać potajemnie nawet przez kilka lat, a wykryta zostaje przypadkiem, chociażby w związku z niemożnością poczęcia potomstwa. Wspomniane zrosty bywają bowiem przeszkodą w połączeniu się plemnika i komórki jajowej, często również endometrioza wpływa ujemnie na płodność w inny sposób.


Objawy niespecyficzne


Oprócz kłopotów z zajściem w ciążę wśród objawów wymienić można także długie, obfite i bolesne miesiączki (przy czym ból pojawia się niekiedy także w lędźwiach, a nawet udach), bóle podczas stosunku, oddawania moczu czy wypróżniania się, a także inne rodzaje bólu pojawiającego się cyklicznie, w okolicach menstruacji. Jak dowiadujemy się w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal, endometriozie towarzyszą często także dolegliwości takie jak plamienia poza miesiączką, przewlekłe zmęczenie, wzdęcia, zaparcia, biegunki, nudności, a jeśli zmiany pojawią się w obrębie pęcherza lub jelit – również obecność krwi w moczu lub stolcu.


Leczenie


Istnieją zasadniczo dwie drogi leczenia endometriozy, a mianowicie leczenie farmakologiczne i operacyjne, które stosuje się oddzielnie lub uzupełniająco. Niestety, zarówno jeden, jak i drugi sposób na dłuższą metę mogą okazać się nieskuteczne (tzn. występują nawroty). Oprócz doraźnych leków przeciwbólowych (jak choćby ibuprofen) przepisuje się też te hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne. Niedopuszczanie do wystąpienia krwawień miesięcznych niejako „wycisza” ogniska endometrium, ma miejsce jednak tylko tak długo, jak długo podaje się hormony.


Gdy leki nie pomagają, pozostaje jeszcze operacja. Objąć ona może np. jedynie torbiele lub ogniska endometrialne, czasem jednak konieczne okazuje się usunięcie całego jajnika czy nawet macicy wraz z przydatkami. Zabiegi – przy okazji których usuwa się też powstałe zrosty – coraz częściej przeprowadza się laparoskopowo, choć w niektórych przypadkach oczywiście zastosować trzeba klasyczne cięcie chirurgiczne, czyli laparotomię.


Dobór właściwej metody (w tym konkretnego rodzaju leku) zależy od wielu czynników. Są to między innymi lokalizacja ognisk endometrium i stopień zaawansowania choroby, ale też wiek pacjentki i stan jej zdrowia, reakcja na dotychczasowe formy leczenia, a także plany związane z macierzyństwem. Znaczenie ma również to, jakich rezultatów oczekujemy (i na jakie skutki uboczne na pewno nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić). Inaczej bowiem podejść można do sprawy, gdy celem jest przywrócenie płodności, a inaczej, gdy chodzi przede wszystkim o eliminację bólu.

23 marca, 2018

W jaki sposób zabezpieczyć się przed słońcem?

komentarze 0

Ciągnące się w nieskończoność długie miesiące jesienne i zimowe u większości z nas wywołują niepohamowaną tęsknotę za słońcem. Brak światła słonecznego jest częstą przyczyną pogorszenia nastroju, osłabienia i rozmaitych dolegliwości wywołanych niedoborami witaminy D. Jednak do kąpieli słonecznych trzeba się przygotować, ponieważ nadmiar promieniowania UV również może być niebezpieczny w skutkach.– Większość z nas nie może doczekać się powrotu ciepłych i słonecznych dni, jednak ze słońca także trzeba korzystać z głową – ostrzega nasz rozmówca z Apteki MIRO. – Zbyt długa ekspozycja na mocne promieniowanie słoneczne może prowadzić do szybszego wysuszania skóry, a nawet powstawania bolesnych podrażnień i poparzeń.


Osoby, będące największymi fanami opalania lub przebywające na powietrzu bardzo długo z racji wykonywanej pracy, z czasem mogą zauważyć pojawiające się na skórze zmiany i przebarwienia. Dlatego przed intensywnym słońcem trzeba się zabezpieczać.


Kremy i balsamy z filtrem przeciwsłonecznym


Podstawową sprawą, o której zawsze należy pamiętać podczas przebywania na słońcu, jest korzystanie z kosmetyków z filtrami ochronnymi. Jak wspomnieliśmy wcześniej, takie zabezpieczenie jest konieczne zwłaszcza w przypadku osób, które są narażone na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne.


Szczególnej ochrony przeciwsłonecznej potrzebują też dzieci, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa. Dlatego obowiązkiem rodzica jest dbanie o to, by skóra malucha zawsze była jak najlepiej przygotowana na słońce. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych i bezpiecznych kosmetyków z filtrami UV.


Świetną propozycją dla najmłodszych jest wodoodporna emulsja w sprayu. Wysoki filtr przeciwsłoneczny zapewnia maksymalną ochronę przed oparzeniami słonecznymi, a sposób aplikacji umożliwia łatwe nakładanie. Tak mocna ochrona przeciwsłoneczna zalecana jest także dorosłym osobom o cerze wrażliwej lub posiadającym tatuaże. Ciekawą propozycją są również kosmetyki, które nadają się dla alergików.


Kiedy doszło do poparzenia słonecznego


Jeśli na zapobieganie jest za późno i już nabawiłeś się poparzenia słonecznego, warto rozejrzeć się za specyfikiem, który przyniesie ci ulgę w bólu i przyspieszy regenerację skóry. Takich preparatów koniecznie szukaj w aptekach, ponieważ tylko profesjonalne produkty zapewnią ci 100% bezpieczeństwo.


Preparaty łagodzące podrażnienia spowodowane słońcem dostępne są w różnych postaciach. Ciekawym rozwiązaniem są preparaty łagodzące, które nawilżają i regenerują skórę również po ukąszeniu owadów. Z kolei specyfiki przeznaczone wyłącznie do radzenia sobie z podrażnieniami słonecznymi można kupić m.in. w postaci łagodnej pianki lub w aerozolu.


Chroń swoją skórę od wewnątrz


Jeśli zależy ci na kompleksowym zabezpieczeniu przed słońcem, a jednocześnie chcesz widzieć piękne efekty opalania, zastanów się nad możliwością stosowania suplementów diety. Preparaty z witaminą E skomponowane są w taki sposób, by dostarczyć twojemu organizmowi wszystkich składników niezbędnych do uzyskania równomiernej opalenizny i zachowania zdrowej skóry.


13 lutego, 2018

Podbijanie wizerunku – spojrzenie, które mówi więcej niż słowa

komentarze 0

Psychologia wyglądu dotychczas nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Ta dziedzina wiedzy była – można by rzec – w społecznych powijakach. Znaczna część społeczeństwa traktowała ja dosyć infantylnie dopóki naukowcy nie udowodnili,że wszelkie decyzje ( w tym również o naszym awansie, zatrudnieniu, jakości obsługi w sklepie lub urzędzie) podejmowane są w 3 sekundy. Ocena innej osoby zajmuje nam tyle, co mrugnięcie powieką. Decyzja zapada w mgnieniu oka… właśnie, skoro już o oku mowa.


Spojrzenie budzące zaufanie – jak je uzyskać?


Dlaczego wykład o psychologii wyglądu zaczynamy od oczu?


To od nich zaczyna się bowiem komunikacja – oczy potrafią zdradzić więcej niż słowa. Już sam fakt, że staramy się utrzymać dłuższy kontakt wzrokowy z drugą osobą mówi o tym, że jesteśmy nią zainteresowani. Kobiety są bardziej wyczulone na tym punkcie i to głównie im zależy na zniewalającym spojrzeniu.


Spojrzeć w oko cyklonu – jak nie bać się kontaktu wzrokowego?


Zadziwiające jest to, jak znaczny procent ludzi, w tym przeważająca część kobiet unika patrzenia w oczy. Powodem są … kompleksy. Dzieje się tak, ponieważ kobiety nie są zadowolone ze swoich krótkich, osłabionych rzęs. Często instynktownie unikają kontaktu wzrokowego. To niestety wzbudza nieufność odbiorcy.


Mamy dobrą wiadomość dla pań, które dotychczas nie miały odwagi wypróbować, jaką siłę rażenia ma spojrzenie rzucone zza wachlarza długich, pięknych rzęs: na rynku pojawiła się odżywka do rzęs.


Kosmetyk na krótkie rzęsy i… niską samoocenę?


Odżywka do rzęs jest antidotum na kompleksy: dzięki niej rzęsy rosną tak długie i gęste, że spojrzenie zdecydowanie zyskuje na wyrazie. Wiele osób twierdzi, że dzięki temu mają więcej odwagi i pewności siebie: nie boją się spojrzeć w oczy rozmówcy, a relacje z przypadkowo spotkanymi osobami są bardziej… serdeczne.


Czy zaskakujące jest to, że długie, romantyczne rzęsy mogą mieć taką moc? Jeśli pomyślimy, że ocena drugiej osoby przebiega w 3 sekundy – naturalnym staje się, ze największy wpływ mają na nią...nasze oczy oraz ich oprawa. Jeśli spojrzenie komuś w oczy jest dla Ciebie niczym zerknięcie w oko...cyklonu – sprawdź, ranking odżywek do rzęs i wybierz najlepszą dla siebie. Być może Ciebie również-podobnie jak miliony innych kobiet – odmieni tak, że zaczarujesz innych swoim wizerunkiem.

rss