Czy wchodziłeś kiedykolwiek na tak superowego bloga jak ten?

24 maja, 2018

Objawy i leczenie endometriozy

komentarze 0

Endometrioza to schorzenie, w którym komórki błony śluzowej macicy (czyli endometrium) pojawiają się poza obrębem tego narządu. Zachowują się jednak tak, jakby wciąż pozostawały w macicy, tzn. w trakcie cyklu przyrastają, by ulec złuszczeniu podczas menstruacji. Problem polega na tym, że o ile krew miesięczna prawidłowo wydostaje się z organizmu przez drogi rodne kobiety, o tyle ta z ognisk endometriozy nie znajduje ujścia.


Co z tego wynika i jak to się leczy?


Gromadząca się krew tworzy skrzepy, co prowadzi z kolei do tworzenia się stanów zapalnych, torbieli i zrostów. Z każdą kolejną miesiączką powiększają się one, a uciskając na sąsiednie struktury, wywołują ból. Postawienie właściwej diagnozy nie należy do zadań łatwych, jako że dolegliwości mogą występować w bardzo różnych rejonach ciała. Najczęściej tzw. wszczepy endometrium pojawiają się w otrzewnej i narządach rozrodczych, znane są jednak rzadkie przypadki odnalezienia komórek śluzówki macicy np. w oku, mózgu czy płucach.


Objawy endometriozy mogą przybierać różną formę u różnych kobiet, a ich nasilenie niekoniecznie musi odpowiadać rozległości obecnych zmian. Choroba może się też rozwijać potajemnie nawet przez kilka lat, a wykryta zostaje przypadkiem, chociażby w związku z niemożnością poczęcia potomstwa. Wspomniane zrosty bywają bowiem przeszkodą w połączeniu się plemnika i komórki jajowej, często również endometrioza wpływa ujemnie na płodność w inny sposób.


Objawy niespecyficzne


Oprócz kłopotów z zajściem w ciążę wśród objawów wymienić można także długie, obfite i bolesne miesiączki (przy czym ból pojawia się niekiedy także w lędźwiach, a nawet udach), bóle podczas stosunku, oddawania moczu czy wypróżniania się, a także inne rodzaje bólu pojawiającego się cyklicznie, w okolicach menstruacji. Jak dowiadujemy się w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal, endometriozie towarzyszą często także dolegliwości takie jak plamienia poza miesiączką, przewlekłe zmęczenie, wzdęcia, zaparcia, biegunki, nudności, a jeśli zmiany pojawią się w obrębie pęcherza lub jelit – również obecność krwi w moczu lub stolcu.


Leczenie


Istnieją zasadniczo dwie drogi leczenia endometriozy, a mianowicie leczenie farmakologiczne i operacyjne, które stosuje się oddzielnie lub uzupełniająco. Niestety, zarówno jeden, jak i drugi sposób na dłuższą metę mogą okazać się nieskuteczne (tzn. występują nawroty). Oprócz doraźnych leków przeciwbólowych (jak choćby ibuprofen) przepisuje się też te hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne. Niedopuszczanie do wystąpienia krwawień miesięcznych niejako „wycisza” ogniska endometrium, ma miejsce jednak tylko tak długo, jak długo podaje się hormony.


Gdy leki nie pomagają, pozostaje jeszcze operacja. Objąć ona może np. jedynie torbiele lub ogniska endometrialne, czasem jednak konieczne okazuje się usunięcie całego jajnika czy nawet macicy wraz z przydatkami. Zabiegi – przy okazji których usuwa się też powstałe zrosty – coraz częściej przeprowadza się laparoskopowo, choć w niektórych przypadkach oczywiście zastosować trzeba klasyczne cięcie chirurgiczne, czyli laparotomię.


Dobór właściwej metody (w tym konkretnego rodzaju leku) zależy od wielu czynników. Są to między innymi lokalizacja ognisk endometrium i stopień zaawansowania choroby, ale też wiek pacjentki i stan jej zdrowia, reakcja na dotychczasowe formy leczenia, a także plany związane z macierzyństwem. Znaczenie ma również to, jakich rezultatów oczekujemy (i na jakie skutki uboczne na pewno nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić). Inaczej bowiem podejść można do sprawy, gdy celem jest przywrócenie płodności, a inaczej, gdy chodzi przede wszystkim o eliminację bólu.

23 marca, 2018

W jaki sposób zabezpieczyć się przed słońcem?

komentarze 0

Ciągnące się w nieskończoność długie miesiące jesienne i zimowe u większości z nas wywołują niepohamowaną tęsknotę za słońcem. Brak światła słonecznego jest częstą przyczyną pogorszenia nastroju, osłabienia i rozmaitych dolegliwości wywołanych niedoborami witaminy D. Jednak do kąpieli słonecznych trzeba się przygotować, ponieważ nadmiar promieniowania UV również może być niebezpieczny w skutkach.– Większość z nas nie może doczekać się powrotu ciepłych i słonecznych dni, jednak ze słońca także trzeba korzystać z głową – ostrzega nasz rozmówca z Apteki MIRO. – Zbyt długa ekspozycja na mocne promieniowanie słoneczne może prowadzić do szybszego wysuszania skóry, a nawet powstawania bolesnych podrażnień i poparzeń.


Osoby, będące największymi fanami opalania lub przebywające na powietrzu bardzo długo z racji wykonywanej pracy, z czasem mogą zauważyć pojawiające się na skórze zmiany i przebarwienia. Dlatego przed intensywnym słońcem trzeba się zabezpieczać.


Kremy i balsamy z filtrem przeciwsłonecznym


Podstawową sprawą, o której zawsze należy pamiętać podczas przebywania na słońcu, jest korzystanie z kosmetyków z filtrami ochronnymi. Jak wspomnieliśmy wcześniej, takie zabezpieczenie jest konieczne zwłaszcza w przypadku osób, które są narażone na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne.


Szczególnej ochrony przeciwsłonecznej potrzebują też dzieci, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa. Dlatego obowiązkiem rodzica jest dbanie o to, by skóra malucha zawsze była jak najlepiej przygotowana na słońce. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych i bezpiecznych kosmetyków z filtrami UV.


Świetną propozycją dla najmłodszych jest wodoodporna emulsja w sprayu. Wysoki filtr przeciwsłoneczny zapewnia maksymalną ochronę przed oparzeniami słonecznymi, a sposób aplikacji umożliwia łatwe nakładanie. Tak mocna ochrona przeciwsłoneczna zalecana jest także dorosłym osobom o cerze wrażliwej lub posiadającym tatuaże. Ciekawą propozycją są również kosmetyki, które nadają się dla alergików.


Kiedy doszło do poparzenia słonecznego


Jeśli na zapobieganie jest za późno i już nabawiłeś się poparzenia słonecznego, warto rozejrzeć się za specyfikiem, który przyniesie ci ulgę w bólu i przyspieszy regenerację skóry. Takich preparatów koniecznie szukaj w aptekach, ponieważ tylko profesjonalne produkty zapewnią ci 100% bezpieczeństwo.


Preparaty łagodzące podrażnienia spowodowane słońcem dostępne są w różnych postaciach. Ciekawym rozwiązaniem są preparaty łagodzące, które nawilżają i regenerują skórę również po ukąszeniu owadów. Z kolei specyfiki przeznaczone wyłącznie do radzenia sobie z podrażnieniami słonecznymi można kupić m.in. w postaci łagodnej pianki lub w aerozolu.


Chroń swoją skórę od wewnątrz


Jeśli zależy ci na kompleksowym zabezpieczeniu przed słońcem, a jednocześnie chcesz widzieć piękne efekty opalania, zastanów się nad możliwością stosowania suplementów diety. Preparaty z witaminą E skomponowane są w taki sposób, by dostarczyć twojemu organizmowi wszystkich składników niezbędnych do uzyskania równomiernej opalenizny i zachowania zdrowej skóry.


13 lutego, 2018

Podbijanie wizerunku – spojrzenie, które mówi więcej niż słowa

komentarze 0

Psychologia wyglądu dotychczas nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Ta dziedzina wiedzy była – można by rzec – w społecznych powijakach. Znaczna część społeczeństwa traktowała ja dosyć infantylnie dopóki naukowcy nie udowodnili,że wszelkie decyzje ( w tym również o naszym awansie, zatrudnieniu, jakości obsługi w sklepie lub urzędzie) podejmowane są w 3 sekundy. Ocena innej osoby zajmuje nam tyle, co mrugnięcie powieką. Decyzja zapada w mgnieniu oka… właśnie, skoro już o oku mowa.


Spojrzenie budzące zaufanie – jak je uzyskać?


Dlaczego wykład o psychologii wyglądu zaczynamy od oczu?


To od nich zaczyna się bowiem komunikacja – oczy potrafią zdradzić więcej niż słowa. Już sam fakt, że staramy się utrzymać dłuższy kontakt wzrokowy z drugą osobą mówi o tym, że jesteśmy nią zainteresowani. Kobiety są bardziej wyczulone na tym punkcie i to głównie im zależy na zniewalającym spojrzeniu.


Spojrzeć w oko cyklonu – jak nie bać się kontaktu wzrokowego?


Zadziwiające jest to, jak znaczny procent ludzi, w tym przeważająca część kobiet unika patrzenia w oczy. Powodem są … kompleksy. Dzieje się tak, ponieważ kobiety nie są zadowolone ze swoich krótkich, osłabionych rzęs. Często instynktownie unikają kontaktu wzrokowego. To niestety wzbudza nieufność odbiorcy.


Mamy dobrą wiadomość dla pań, które dotychczas nie miały odwagi wypróbować, jaką siłę rażenia ma spojrzenie rzucone zza wachlarza długich, pięknych rzęs: na rynku pojawiła się odżywka do rzęs.


Kosmetyk na krótkie rzęsy i… niską samoocenę?


Odżywka do rzęs jest antidotum na kompleksy: dzięki niej rzęsy rosną tak długie i gęste, że spojrzenie zdecydowanie zyskuje na wyrazie. Wiele osób twierdzi, że dzięki temu mają więcej odwagi i pewności siebie: nie boją się spojrzeć w oczy rozmówcy, a relacje z przypadkowo spotkanymi osobami są bardziej… serdeczne.


Czy zaskakujące jest to, że długie, romantyczne rzęsy mogą mieć taką moc? Jeśli pomyślimy, że ocena drugiej osoby przebiega w 3 sekundy – naturalnym staje się, ze największy wpływ mają na nią...nasze oczy oraz ich oprawa. Jeśli spojrzenie komuś w oczy jest dla Ciebie niczym zerknięcie w oko...cyklonu – sprawdź, ranking odżywek do rzęs i wybierz najlepszą dla siebie. Być może Ciebie również-podobnie jak miliony innych kobiet – odmieni tak, że zaczarujesz innych swoim wizerunkiem.

19 stycznia, 2018

5 zalet filmów reklamowych

komentarze 0

Nic tak pozytywnie nie wpływa na odbiór naszego przedsiębiorstwa, jak film reklamowy. Możemy tam zaprezentować naprawdę wiele istotnych informacji. Filmy reklamowe stają się coraz bardziej popularne, a to, co dzięki nim zyskujemy, mnożyć można w nieskończoność. Poniżej przedstawiamy pięć zalet filmów reklamowych, które przekonać powinny nawet najbardziej nieprzekonanego.
1. Możliwość wizualnej prezentacji produktu bądź usługiDzięki filmom reklamowym możliwe jest wizualne zaprezentowanie zarówno tego, co sprzedajemy, jak i tego, jakie usługi świadczymy. Obecnie kupuje się głównie „oczami”. Filmy reklamowe dają nam niezwykłą możliwość zaprezentowania nie tylko samego produktu, ale głównie tego, co daje nam posiadanie tego produktu. Wtedy nie sprzedajemy produktu a styl życia, jaki daje nam posiadanie tego produktu. Jest to w zasadzie niemożliwe przy użyciu jednego zdjęcia.


2. Dotarcie do większej ilości odbiorcówFilmy reklamowe, które są naprawdę dobrze zrobione, mają szansę stać się popularnymi ostatnio viralami. Użytkownicy będą ten film sami rozsyłać między siebie. Przykładów na takie sytuacje było ostatnio wiele. Kluczem do sukcesu w takim przypadku jest po prostu zainwestowanie naprawdę sporych nakładów finansowych i ludzkich na stworzenie takiego filmu.


3. Rebranding markiJeśli masz wrażenie, że twoja firma ma troszkę „skamieniały” wizerunek, filmy reklamowe mogą pomóc w odświeżeniu tegoż wizerunku. Jeśli np. waszym celem jest rebranding marki, to właśnie filmy reklamowe mogą okazać się idealną opcją w tym przypadku. Ponadto każdorazowe wdrożenie nowych rozwiązań, nowych usług, nowych propozycji, jest idealnym pretekstem do stworzenia filmu reklamowego.


4. Pokazanie się z innej stronyDzięki krótkim materiałom reklamowym w bardzo łatwy sposób można sprawić, że firma, która do tej pory kojarzona była z jakimś typem działalności ma w swej ofercie także inne usługi lub wprowadza nowe produkty. Dzięki temu, że w reklamie video zaprezentujemy znaną już wszystkim markę w połączeniu z nowym, nieznanym produktem, możliwe jest bardzo szybkie i łatwej połączenie właśnie tej marki z nowym produktem.


5. Możliwość korzystania z nowych środków przekazuReklamy w formie zdjęć oraz teksów mają swoje miejsce. Podobnie jak reklamy wideo. Są media, w których taka forma zupełnie się nie sprawdza, a są takie, gdzie wręcz są one wskazane. Zatem tworząc takie materiały, możliwe jest otworzenie się na nowe możliwości, na nowe opcje i co za tym idzie nowych klientów.


Poznaj stronę filmy reklamowe Wrocław.

26 lipca, 2017

Fotografia ślubna w Sosnowcu – kilka pomysłów na ciekawy reportaż ślubny

komentarze 0


Coraz więcej par, planujących ślub decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Nic zresztą dziwnego. Zdjęcia z tego wyjątkowego dnia będą pamiątką na całe życie. Wykonane powinny być zatem z pomysłem i znajomością aspektów technicznych fachowej fotografii. Jak w takim razie znaleźć artystę, który spełni nasze oczekiwania i jakie miejsca w okolicy Sosnowca wybrać na ślubny plener? Tego dowiecie się z naszego artykułu.Zdjęcia ślubne Sosnowiec – jak wybrać fotografa?


Na początek zastanówmy się, jaki fotograf ślubny w Sosnowcu - http://www.fotograf-wesele.pl/Sosnowiec,miasto,zdjecia_slubne_fotograf_wesele.html - robi zdjęcia w stylu, który najbardziej nam odpowiada. W tym celu warto przejrzeć strony takie jak fotograf-wesele.pl, by odszukać fachowców z interesującego nas regionu, móc przejrzeć ich portfolio i poznać liczbę poleceń. Tej decyzji nie powinniśmy podejmować pochopnie. Warto przejrzeć kilka ofert zanim zdecydujemy się na tę jedyną. Polecamy również umówić się wcześniej z wybranym fotografem, aby móc zapoznać się z większą liczbą jego zdjęć i dokładną ofertą.


Pomysł na reportaż ślubny – zabytki Sosnowca


Jeżeli fotograf ślubny w Sosnowcu jest już wybrany, pozostaje nam ustalenie miejsca reportażu ślubnego. W zależności od tego ile mamy na niego czasu, wybrać możemy jedno lub kilka różnych miejsc. Popularne, klasyczne sesje robi się między innymi w okolicy zabytków. Piękne budynki w różnych architektonicznych stylach stanowią niezwykłe tło dla romantycznych i eleganckich zdjęć. Gdzie znaleźć takie lokalizacje w Sosnowcu? Ciekawą opcją może być między innymi zamek Sielecki lub Pałac Schöna. Pod uwagę wziąć można także Dom Ludowy w stylu zakopiańskim czy też Pałac Wilhelma.


Z naturą za pan brat


Popularnym pomysłem na sesję są również zdjęcia w parkach, ogrodach, lasach, nad jeziorami, rzekami, a nawet nad morzem. I w Sosnowcu znajdziemy kilka zielonych terenów, wpisujących się w klimat ślubnych plenerów. Są to między innymi parki – Sielecki, Mieroszewskich czy przy Pałacu Schöna.


Interesującą naturalną lokalizacją jest także słynne sosnowieckie Egzotarium. Obiekt ten znajduje się na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego. Wewnątrz zdjęcia robić możemy pośród roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Inwencja dobrego fotografa wystarczy do stworzenia niepowtarzalnego klimatu i stylu ślubnego reportażu.


Zdjęcia ślubne – Sosnowiec i okolice


Nawet jeżeli ślub odbywał się w Sosnowcu, plener może mieć miejsce w innym ościennym lub pobliskim mieście. Ciekawych opcji zdecydowanie nie brakuje.


Popularną wśród par młodych lokalizacją są między innymi tereny Parku Śląskiego w Chorzowie. Znajdziemy tam nie tylko wiele fotogenicznej zieleni, ale i ciekawe rośliny, kolorowe kwiaty, mostki, tory kolejowe, schody i wiele innych detali sprzyjających plenerowym sesjom ślubnym. Zdjęcia mogą być zarówno klasyczne i romantyczne, jak i zabawne i na luzie. Wszystko zależy od preferencji nowożeńców oraz pomysłów samego fotografa.


Miejscem wybieranym chętnie na plener poślubny jest także malowniczy, zabytkowy park w Świerklańcu założony przez ród Henckel von Donnersmarck. Oprócz pięknych, zielonych terenów znajdziemy tam również szerokie, eleganckie schody, staw oraz zamek przebudowany w stylu neogotyckim. Taka różnorodność daje nam wiele ciekawych możliwości. Wraz z fotografem z pewnością znajdziemy tam ciekawe kadry – zarówno te romantyczne, jak i bardziej szalone. Niektóre pary wykazują się wyjątkową odwagą i zanurzają się w stawie, aby zdjęcia były jeszcze ciekawsze.


Jeżeli nie straszne nam miejsca oddalone od Sosnowca o godzinną jazdę samochodem, pod uwagę wziąć możemy także Pałac w Mosznej – zabytkową rezydencję z województwie opolskim. To obiekt, który robi wrażenie, a znajdujący się wokół park stanowi wspaniałe dopełnienie ślubnej sesji.


O ciekawą lokalizację warto również podpytać doświadczonego fotografa ślubnego w Sosnowcu. Z pewnością będzie w stanie polecić nam miejsca, które doskonale sprawdzają się podczas tak wyjątkowej sesji.


 

rss