Czy wchodziłeś kiedykolwiek na tak superowego bloga jak ten?

05 lipca, 2018

5 najpiękniejszych wzorów zaproszeń ślubnych

komentarze 0

Najpiękniejszy dzień w życiu wymaga wyjątkowej oprawy. Suknia, sala balowa, udekorowany kościół i wyjątkowy nastrój - to wszystko czeka na zaproszonych na ślub gości. Jednak samo zaproszenie ich także wymaga przygotowania. Mimo postępu i nagminnego używania telefonów z sms’ami do wysyłania życzeń czy powiadomień wciąż tradycyjne zaproszenia używane są, by powiadomić o ślubie. Eleganckie, drukowane na wysokiej jakości papierze, z ciekawymi grafikami zaproszenia ślubne to często najpiękniejsza pamiątka, jaka pozostaje gościom po towarzyszeniu parze młodej w tak wyjątkowym dniu.

Zaproszenia w klasyczne kwiaty - klasyczne i eleganckie


Kwiaty przede wszystkim kojarzą się z panną młodą, która niesie ze sobą symboliczną wiązankę. Zatrudniony przez parę młodą florysta powinien kwiaty wybierać tak, by bukiet i dekoracja w kościele i sali weselnej były spójne. Jeśli wybieramy zaproszenia w kwiaty, one także powinny pasować do tych z dekoracji.


Najpiękniejsze zaproszenia ślubne posiadają nadruki w róże, kwiaty symbolizujące miłość. Chyba nie ma kobiety, która na widok róż nie czuje wzruszenia. Wśród innych klasycznych kwiatów, które często widnieją na bilecikach i zaproszeniach ślubnych, są goździki albo piwonie. Piwonie, zwane różami bez kolców przez chińskich starożytnych pisarzy, oznaczały bogactwo, zdrowie i radość, kojarzyły się z królewską elegancją i pięknem. Goździki z kolei w naszym kraju przez długi czas nasuwały niezbyt dobre skojarzenia.


Obecnie jednak wracają do łask jako kwiaty, które już w czasach renesansu stanowiły obietnicę wiernej miłości, a kobieta z goździkiem na obrazach była symbolem zaręczyn. Kwiaty na zaproszeniach mogą przypominać obrazy malowane akwarelami. Są wtedy niezwykle romantyczne i odrobinę rustykalne. Jeśli wybierzemy takie nadruki, na których róże, goździki czy piwonie wyglądają jak żywe, zaproszenie będzie bardzo eleganckie i nowoczesne.Polne kwiaty i łany zbóż


Kwiaty to także proste skojarzenie wsi, obszernych pól, łanów zbóż, maków, chabrów, słoneczników… Kwiaty typowe dla krajobrazu wiejskiego to znakomity motyw na zaproszenia, które informują o ślubie w wiejskiej chacie. Na zaproszeniu na ślub w stylu wiejskim znaleźć się też może łubin, lawenda, czerwone maki, a nawet dmuchawce. Kwiaty polne także mają swoją konkretną symbolikę. Maki, zwłaszcza czerwone mają chronić przed złem. Chabry oznaczają dobroć i wierność. Lawenda to z kolei symbol miłości pokornej, a podobny do lawendy wrzos oznacza podziw. Przepięknie też wyglądają kartki drukowane w kłosy owsa czy pszenicy. Przywodzą na myśl spokój, sielskość, szczęście i spokojne życie. Dlatego też wiejski wzór to od wielu sezonów gorący trend na ślubnych zaproszeniach. Nie folkowy, ale jednak niezwykle nawiązujący do tradycji polskiej wsi.


Motyw jelenia


Nie wszystkie śluby mają miejsce wiosną i latem. Te odbywające się zimą często kojarzą się z konkretnym wzorem, zwykle jelenia i leśnych krajobrazów. Nie da się ukryć, że wzór ten znany jest nawet z dekoracji domowych. Na zaproszeniach drukowanych na pięknym papierze, w stonowanych kolorach, wygląda zachwycająco. Motyw jelenia jest często wybierany przez pary, które za miejsce swoich zaślubin wybrali wiejski dom albo salę weselną położoną w leśnym zakątku. Jeleń kojarzy się z siłą, dostojeństwem i spokojem, a w Polsce uważany jest za króla lasów.Koronkowe wykończenia zaproszeń ślubnych


Ślubna kreacja panny młodej to bardzo często tiule, misterne koronki i ażurowe tkaniny. W związku z tym koronkowe zaproszenia ślubne bardzo dobrze nawiązuje do stroju przyszłej panny młodej. W produkcji zaproszeń używa się pięknie wycinanego sztywnego papieru w kolorze białym, czarnym, czerwonym, czasami błękitnego czy zielonego. Oferta zaproszeń koronkowych jest więc niezwykle szeroka, a zaproszenia takie są delikatne i przyjemne dla oka, przywodzą na myśl ręcznie robione koronki w serwetkach i klasycznych obrusach. Zastosowanie w produkcji zaproszeń ślubnych ręcznie tworzonych, kunsztownych koronek oraz błyszczących cyrkonii w wielu kolorach, pozwoli na idealne dopasowanie kartek z zaproszeniem do oprawy uroczystości. W wielu modelach koronkowych zaproszeń stosuje się też wstążki z atłasu.


Zaproszenia w pudełku


Klasyczne zaproszenia ślubne i weselne umieszczane są w kopertach, jednak współczesne trendy nakazują, by już samo opakowanie zaproszenia wzbudzało zachwyt. Zaproszenia w pudełku to znakomite rozwiązanie, aby już na wstępie, podając je, zwrócić uwagę na elegancką formę. Niewielkie, ozdobne pudełka, kryją kartę z tekstem zaproszenia. Całość jest spójna kolorystycznie i wykonana z grubego, najwyższej jakości papieru. Zaproszenia w pudełkach mogą być ozdobione zarówno wzorami kwiatowymi, w modne jelenie czy eleganckie koronki. Nie ograniczają więc w żaden sposób pomysłów i koncepcji młodej pary. Powyższe zestawienie pięciu najpiękniejszych wzorów zaproszeń ślubnych nie musi być obligatoryjne. Nie wymaga od nikogo wybierania akurat takich i nie ogranicza niczyjej wyobraźni. W gąszczu olbrzymiego wyboru może jednak pomóc w podjęciu decyzji, a ostatecznie zaproszenia zostaną zapamiętane przez gości i świetnie wpiszą się w klimat wesela, o którym marzyła para młoda.

29 czerwca, 2018

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

komentarze 0

Problemy z zatokami dotyczą wielu ludzi. Nieprawidłowości w ich budowie, przerosty tkanki formujące się w polipy czy cysty, a także skrzywiona przegroda nosowa – wszystko to zwiększa ryzyko zapalenia zatok. Choć w okresie jesiennym i zimowym o przewianie ich wcale nie jest trudno, to w przypadku nawracających, silnych i długo utrzymujących się stanów chorobowych zatok, trzeba skonsultować się z lekarzem. Laryngolog – w Warszawie i każdym innym mieście, szybko zdiagnozuje stan zatok lub wystawi skierowanie na specjalistyczne badania.Zapalenie zatok – zmora jesieni i zimy


Podczas jesiennych i zimowych miesięcy, poczekalnie w przychodniach wypełnione są pacjentami, spośród których spora część zgłasza się z objawami zapalenia zatok. Do charakterystycznych objawów należą:


- ból głowy


- ból w okolicach zatok


- rozpierający ból głowy i zatok przy pochylaniu


- zaburzenia węchu


- duże rozdrażnienie.


Najczęściej zapalenie dotyka zatok przynosowych. Przyczyną może być przewianie głowy (na przykład podczas zimowego spaceru podczas silnego wiatru), ale także reakcja alergiczna (wiosną). Jeśli do tego dochodzą inne, charakterystyczne objawy, takie jak gęsty katar zatokowy, rwący kaszel (wskutek spływania wydzieliny z zatok po ścianach gardła), mówienie „przez nos”, a także stan podgorączkowy, możesz stosować leczenie objawowe preparatami łagodzącymi przebieg zapalenia zatok, dostępnymi w aptekach. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po kilku dniach, konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego. Zwykle przepisuje antybiotyk i wystawia zwolnienie lekarskie.


Co w przypadku nawracającego zapalenia zatok?


Podatność na zapalenie zatok może mieć różne przyczyny. Jeśli po zakończeniu leczenia zapalenie znów powraca i dzieje się tak kilkukrotnie, zatoki powinien obejrzeć laryngolog. W Warszawie, ale także w innych miastach, gabinetów laryngologicznych nie brakuje. Do najczęstszych przyczyn przewlekłego zapalenia zatok należą:


- skrzywienie przegrody nosowej


- „trzeci migdałek”


- anatomiczne wady w budowie zatok lub nosa


- alergie i astma.


W przypadku wad anatomicznych w budowie zatok, często dochodzi do sytuacji, w której wydzielina nie może swobodnie się wydostać (hamowana na przykład przez polipy), wskutek czego zalega w zatokach, powodując stan zapalny. Laryngolog (Warszawa ma kilka doskonałych klinik) przeprowadzi odpowiednie badania, a następnie skieruje pacjenta na przykład na zabieg, mający na celu poprawę jakości jego życia. Najważniejsze jest leczenie przyczynowe, a nie tylko łagodzenie objawów.

18 czerwca, 2018

Kiedy warto skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego?

komentarze 0

Warto zrobić to zwłaszcza wtedy, gdy przewidywany powrót do zdrowia nastąpić ma w stosunkowo niedługim czasie. Koniecznie spytajmy lekarza lub fizjoterapeutę, na ile mniej więcej szacuje on czekającą nas rekonwalescencję, aby na tej podstawie porównać koszty wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego z kosztami jego ewentualnego zakupu.


Problem z głowy


Być może okażą się porównywalne. W takiej sytuacji jednak wciąż bardziej opłaca się skorzystanie z usług wypożyczalni. Dlaczego?


Często nie wiadomo, co zrobić z nieużywanym już sprzętem, zwłaszcza gdy zajmuje on sporo miejsca – mówi przedstawiciel firmy Medseven. – Zarówno sprzedaż, jak i utylizacja nie należą do zadań łatwych. W przypadku wynajmu sprzęt rehabilitacyjny zostaje po prostu odebrany przez wypożyczalnię, co rozwiązuje problem – tłumaczy.


Rozwiązanie „pomostowe”


Kiedy nagle dowiadujemy się o stojącej przed nami konieczności użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego, nie zawsze dysponujemy kwotą pozwalającą na jego zakup. Dzięki opcji wypożyczenia łatwiej będzie nam przetrwać czas potrzebny do uzbierania niezbędnych funduszy na zakup własnego sprzętu. Czasem jest to jedyne wyjście.


Nawet gdy zaś ekonomicznie nie jest to dla nas problem, wciąż jeszcze pozostają kwestie związane z funkcjonalnością sprzętu rehabilitacyjnego. Jeśli początkowo go wypożyczymy, to przed zakupem będziemy mieli okazję do wypróbowania go w praktyce. Sprawdzimy w ten sposób, jakie rozwiązania odpowiadają nam bardziej, a z jakich udogodnień możemy zrezygnować. Dzięki temu kupno drogiego przecież sprzętu będzie działaniem bardziej przemyślanym, a nie bazującym jedynie na wyobrażeniach i zapewnieniach sprzedawców.

18 czerwca, 2018

Do czego służy autorefraktometr?

komentarze 0

W dzisiejszych czasach coraz szybciej psuje nam się wzrok. Codziennie nadwyrężamy oczy, nie zastanawiając się, jakie będą tego konsekwencje. Korzystamy z urządzeń elektronicznych, mało śpimy i nie dbamy o dietę bogatą w witaminę A, przez co coraz słabiej widzimy. Wadę wzroku można sprawdzić w gabinetach okulistycznych, wyposażonych w szereg urządzeń badających oczy pacjentów. Jednym z nich jest autorefraktometr.Charakterystyka autorefraktometru


Czym jest autorefraktometr? Swego rodzaju “komputerem do sprawdzania wzroku”, dokonującym pomiaru soczewki i krzywizny rogówki oka. Dzięki temu sprawdza ostrość widzenia pacjenta, który skarży się na pogorszenie widzenia.


Urządzenie jest jednym z najbardziej popularnych sprzętów stosowanych na co dzień w gabinetach. Szczególnie, że coraz częściej narzekamy na swoje oczy, a badanie autorefraktometrem jest bezbolesne i trwa nie dłużej niż kilka sekund. Na czym polega?


 


Badanie oczu za pomocą autorefraktometru


Badanie ostrości widzenia za pomocą autorefraktometru jest bardzo proste i niezwiązane z żadnymi przykrymi odczuciami. Oczy to bardzo wrażliwy narząd, nie lubimy, kiedy coś nam do nich wpadnie albo kiedy są tak zmęczone, że czujemy piasek pod powiekami. Badania autorefraktometrem na pewno nie trzeba się obawiać. Pacjent siada na fotelu i opiera podbródek na specjalnej podpórce, ułatwiającej utrzymanie głowy w jednej pozycji. Następnie patrzy na wyświetlone na ekranie, oddalony niewielki przedmiot, np. choinkę. W tym czasie urządzenie wpuszcza do badanego oka nieszkodliwą wiązkę promieni podczerwonych. Odbijane od niego refleksy, określają wartość refrakcji danego oka.


 


Badanie autorefraktometrem a dobór soczewek


Jeśli okaże się, że nasz wzrok się pogorszył i potrzebujemy okularów, badanie autorefraktometrem niestety nie wystarczy. Jego wynik nie pozwala na dokładne określenie mocy szkieł - komentuje nasz rozmówca z firmy Poland Optical z Cieszyna. Jest to jedynie badanie pomocnicze, tzw. badanie podmiotowe, nie wymagające czynnego uczestnictwa pacjenta. Dlatego nie można dzięki niemu dokładnie zweryfikować ostrości jego widzenia. W tym celu zaleca się przeprowadzenie jeszcze jednego badania w gabinecie okulistycznym, które będzie potwierdzeniem wyników uzyskanych w badaniu komputerowym.


Drugie badanie polega na przymierzanie kolejnych szkieł o różnej mocy, w celu sprawdzenia, jak widzi w nich pacjent. Jeśli badany cierpi na krótkowzroczność, wówczas okulista zaczyna od najsłabszych szkieł. W przypadku dalekowidzów jest odwrotnie - na początek wybiera się szkła o większej mocy.


Badanie autorefraktometrem jest zatem bardzo przydatnym badaniem, jednak w celu określenia dokładnej wady, należy sprawdzić wzrok za pomocą szkieł korekcyjnych.

06 czerwca, 2018

Na czym polega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego

komentarze 0

Osocze bogatopłytkowe to w pełni naturalna substancja, dzięki której uzyskać można efekt rewitalizacji, tj. widocznego odmłodzenia skóry oraz poprawy jej struktury. Osocze uzyskuje się w wyniku odwirowania krwi pobranej z organizmu osoby poddanej zabiegowi, w związku z czym wyeliminowane zostaje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Rozwiązanie to chętnie stosowane jest przez osoby chcące uzyskać możliwie naturalny rezultat. Jak przebiega procedura?Do zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Najważniejsze, by pacjent był zdrowy. Tydzień wcześniej powinien też powstrzymać się od przyjmowania leków mogących zmniejszać krzepliwość krwi (np. aspiryny). Jednym z przeciwwskazań – obok ciąży, karmienia piersią czy chorób autoimmunologicznych – jest aktywna opryszczka, dlatego jeśli mamy skłonność do jej nawrotów, warto przez kilka dni stosować doustne preparaty antywirusowe.


Cenne osocze


Jak dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński, podstawą samego zabiegu jest pobranie od pacjenta niewielkiej ilości krwi (do 30 ml). Krew ta zostaje następnie umieszczona w specjalnej wirówce, gdzie znajduje się preparat ułatwiający oddzielenie osocza bogatego w płytki krwi (trombocyty) od innych elementów, takich jak krwinki czerwone, którym krew zawdzięcza swą barwę.


Płytki krwi to komórki biorące udział w procesach krzepnięcia i gojenia się ran. Zawarte w nich czynniki wzrostu przyspieszają regenerację tkanek, co już kilkadziesiąt lat temu znalazło zastosowanie w klasycznej chirurgii. Dziś osocze bogatopłytkowe – które stymuluje też produkcję kolagenu i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych – jest szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i ujędrniania skóry (przede wszystkim na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach), a także do hamowania procesu łysienia poprzez pobudzenie odrostu włosów.


Mezoterapia i jej efekty


Osocze jest aktywne przez dość krótki czas po odwirowaniu. Lekarz wykonujący zabieg może więc (choć nie musi) dodać do niego czynnik aktywizujący, pozyskaną substancję należy zaś w miarę szybko podać do skóry. Podanie to zazwyczaj odbywa się przy użyciu strzykawki i igły, czyli w formie mezoterapii. Drobne nakłucia wykonuje się w mniej więcej centymetrowych odstępach na różnych głębokościach skóry. Cała procedura trwa około kwadransa, zależnie od obszaru objętego zabiegiem. W przypadku osób szczególnie wrażliwych skórę można uprzednio znieczulić specjalnym kremem.


Zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów, w odstępach wynoszących 2-3 tygodnie – aż do uzyskania zadowalającego efektu, który utrzymuje się nawet do pół roku. Początkowo skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Warto wówczas stosować żele na siniaki oraz doustne leki wspomagające ukrwienie. Po zabiegu przez pewien czas koniecznie trzeba smarować się kremami z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.

rss