Portret - niezbędny element CV!

Podobno przeciętna oferta pracy przyciąga aż 250 zgłoszeń. Jak sprawić, by dana aplikacja wyróżniła się na tle innych ofert?Profesjonalne zdjęcie do CV


Jednym ze sposobów na przyciągnięcie uwagi osoby podejmującej decyzje o dalszym losie dokumentów aplikacyjnych jest umieszczenie w CV dobrego zdjęcia. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę niechęć współczesnych ludzi do czytania jakiegokolwiek tekstu - jedna fotografia może przemówić do wyobraźni lepiej niż tysiące słów.


To bardzo istotne na przykład w salonie kosmetycznym, gdzie rekrutacją zajmuje się właścicielka, która pomiędzy przygotowaniem stanowiska po jednej klientce dla drugiej, ma zaledwie kilka sekund na zapoznanie się z ofertami kandydatek - amerykańscy specjaliści sugerują około 6 sekund w typowej firmie, a w salonie kosmetycznym może to być nawet jeszcze mniej!


Autorzy artykułów z poradami dotyczącymi tworzenia dokumentów aplikacyjnych z reguły skupiają się na odpowiedniej prezentacji doświadczenia oraz umiejętności w życiorysie (CV) bądź liście motywacyjnym. Kwestii zdjęć poświęca się najwyżej kilka zdań. Tymczasem warto równie duży nacisk położyć także na kwestiach graficznych. Jak to zrobić?


Dobre zdjęcie w CV to klucz do sukcesu. Odpowiednie ukazanie twarzy kandydatki pozwoli na nawiązanie niemalże bezpośredniego kontaktu z osobą rekrutującą, nawet pomimo tego, że osoba zainteresowana objęciem danego stanowiska nie jest fizycznie obecna obok. Kontakt wzrokowy ma bowiem ogromną moc oddziaływania - jak sugeruje warszawski fotograf, Bartek Kozłowski na portalu swojej firmy (portret24.pl).


Co pokazuje portret?


To pytanie brzmi banalnie, lecz tylko z pozoru. Profesjonalny fotograf zajmujący się zdjęciami portretowymi potrafi wydobyć ze zwyczajnego, na pierwszy rzut oka, zdjęcia pewne cechy które sprawią, że ofercie danej kandydatki trudno będzie się oprzeć. Owszem, urok osobisty jest równie istotny, lecz niejednokrotnie wymaga on odpowiedniego podkreślenia.


Zakładając, że kandydatka poszukuje zatrudnienia w branży kosmetycznej, zamieszczenie odpowiednio wykonanego portretu w CV znacznie zwiększa jej szanse na zaproszenie na rozmowę, a nawet na zdobycie przychylności osoby rekrutującej, co nie pozostaje bez znaczenia przy aplikowaniu do pracy. Ostatecznie, obok rzeczywistych umiejętności czy doświadczenia, w salonie kosmetycznym najbardziej liczy się umiejętność nawiązywania kontaktów z klientkami!


Zamieszczenie profesjonalnie przygotowanego portretu w CV pozwoli na pokazanie kandydatki w taki sposób, by już samo zdjęcie sprawiało wrażenie, iż jest to osoba:Niegdyś mawiano, że tego rodzaju cechy niektórzy ludzie mają “wypisane na twarzy”. Odpowiednia charakteryzacja z pewnością jednak pozwoli na uwypuklenie konkretnych zalet. Uśmiech czy staranny makijaż często nie wystarczą - tym bardziej, jeżeli są wymuszone, jak to z reguły bywa przy okazji wizyty u typowego fotografa.


Jak wygląda realizacja takiego zlecenia? Wykonywanie zdjęć portretowych nie przypomina wizyty w typowym zakładzie fotograficznym. Takie spotkanie zdecydowanie bardziej przypomina rozmowę o potrzebach osoby fotografowanej.  Profesjonalna sesja portretowa do dokumentów aplikacyjnych z reguły poprzedzona jest rozmową o oczekiwaniach klientki - co prawda fotograf może do pewnego stopnia opierać się na własnej intuicji czy doświadczeniu, lecz właśnie dialog z osobą, której zdjęcie ma znaleźć się w danym dokumencie pozwoli na odpowiednie przygotowanie całego procesu. Można stwierdzić że to schematyczne myślenie - cóż, może i tak, lecz z drugiej strony warto pamiętać, że nie są to zdjęcia artystyczne, a raczej profesjonalna kreacja własnej marki!


To właśnie komunikacja często stanowi o powodzeniu danej sesji - w ramach rozmowy pomiędzy fotografem i klientką tworzy się wyjątkowa relacja, co później przekłada się na dobrą jakość samej fotografii. Wielokrotnie kobiety czują się trochę nieswojo, gdy są fotografowane, stąd tak istotne staje się zbudowanie pozytywnej relacji.


Podsumowanie


Niezależnie od tego, czy kandydatka jest osobą wyjątkowo “fotogeniczną” lub wręcz odwrotnie, profesjonalnie wykonany portret w CV z pewnością przełoży się na znacznie większe zainteresowanie pracodawców!

rss