Jaki atlas do ćwiczeń będzie odpowiedni do domu?

Atlasy do ćwiczeń zajmują sporo miejsca. Mimo to są na tyle przydatne każdemu, komu zależy na treningu siłowym, że warto rozważyć znalezienie w swoim domu miejsca na tego typu sprzęt. Co powinieneś wiedzieć, jeżeli rozważasz nabycie atlasu?


Zwróć uwagę na możliwe ćwiczenia


Wybierając atlas do ćwiczeń przyglądnij się jego konstrukcji. Sprawdź, jakie ćwiczenia można z jego pomocą wykonywać. Większość modeli posiada rzecz jasna stanowiska, przy których ćwiczy się podnosząc lub uginając ramiona.


Warto jednak pomyśleć o bardziej zróżnicowanym treningu i szukać takich sprzętów, które dodatkowo posiadają także stanowiska do rozpiętek (świetnie sprawdzające się przy ćwiczeniach na klatkę piersiową), czy stanowiska służące do wzmacniania nóg.


Wybór najlepiej przeprowadzić w którymś z dużych sklepów sportowych, np. w prosportowy.pl, gdzie można znaleźć atlasy o bardzo różnej konfiguracji.


Kiedy atlas będzie szczególnie przydatny?


Atlasy do ćwiczeń mają tą ważną zaletę, że podnoszone ciężary są bardziej stabilne, niż gdyby dźwigać je np. w formie sztangi. W trakcie treningu z tego typu sprzętem nie trzeba skupiać się na tym, by zachować równowagę, co znacznie ułatwia działanie, zwłaszcza osobom początkującym.


Jest to dużym plusem dla wielu osób. Kobietom pomaga to w utrzymaniu treningu siłowego na odpowiednim poziomie (nawiasem mówiąc, wbrew wielu obiegowym opiniom, trening siłowy w przypadku pań jest jak najbardziej wskazany i nie powoduje pogorszenia sylwetki, wręcz przeciwnie, sprzyja jej kształtowaniu).


Z kolei w przypadku mężczyzn, przy pracy z naprawdę dużymi ciężarami, łatwiej o budowę rzeźby, co wynika w dużej mierze z łatwiejszego izolowania ćwiczonych mięśni.


Na co zwrócić uwagę?


Kupując atlas pamiętaj, by sprawdzić możliwość regulacji wszystkich siedzisk. Dzięki temu z atlasu będą mogli korzystać wszyscy domownicy. Przyjrzyj się również powierzchni, jaką zajmuje atlas i tej, która jest dostępna w Twoim domu (również na wysokość). Jest to o tyle istotne, że atlas nie powinien znajdować się bezpośrednio przy ścianie.


rss