W co wyposażyć profesjonalne studio fotograficzne?

Wdając się w pogawędkę z ekspertami z branży fotograficznej usłyszeć można, że stworzenie od podstaw własnego studia zdjęciowego to wydatek rzędu kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co niemalże wyklucza jego przygotowanie w zaciszu własnego mieszkania przez amatora.


Jeżeli jednak na samym początku obniżymy nieco nasze oczekiwania i zdecydujemy się na odszukanie złotego środka pomiędzy ceną a jakością, to z pewnością uda nam się postawić pierwsze kroki w tej właśnie dziedzinie jednocześnie nie drenując domowego budżetu. Spytaliśmy profesjonalnych fotografów z krakowskiego studia fotograficznego "Łobzowska Studio Fotograficzne", jak się do takiego przedsięwzięcia jednakże zabrać?


Aby zdjęcia, przede wszystkim portrety i fotografie do dokumentów, przedstawiały się możliwie najbardziej naturalnie i przekonująco, konieczne jest zastosowanie w studiu fotograficznym neutralnego, nierzucającego się w oczy tła. Wielu profesjonalnych fotografów stosuje w tym celu specjalne stelaże na których zamocowane jest płótno czy nawet tak zwany green screen, dzięki któremu istnieje możliwość zastąpienia tła faktycznego jakimkolwiek wybranym przez artystę obrazem. Jeżeli jednakże nie dysponujemy wystarczającym zapleczem finansowym, za tło posłużyć nam może chociażby jedna ze ścian naszego pokoju. Wystarczy, że przemalujemy ją na biały kolor oraz usuniemy z niej wszelkiej maści dekoracje. Wydatek rzędu stu złotych na farbę z całą pewnością odczujemy o wiele mniej boleśnie niż konieczność zakupu profesjonalnego tła fotograficznego za kilka tysięcy złotych.


Kolejną kwestią jest wyposażenie własnego biura w odpowiadający naszym potrzebom zestaw statywów i parasolek odbijających światło, dzięki czemu będziemy w stanie wykonywać wysokiej jakości zdjęcia z dowolnego ujęcia, niezależnie od panujących zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniu warunków. Na rzeczonych komponentach, tak jak na aparacie, który stanowić będzie podstawowe narzędzie naszej pracy, nie powinniśmy w żadnym przypadku oszczędzać. Warto bowiem wiedzieć, że nieco droższe statywy i parasolki charakteryzują się niezwykle wysoką jakością wykonania, dzięki czemu będą one nam służyć przez wiele długich lat, natomiast poczyniona inwestycja szybko nam się zwróci!


Jeżeli przyświeca nam cel stworzenia maksymalnie profesjonalnego studia fotograficznego, musimy mieć świadomość, iż w takim przypadku nieodłączną jego część stanowić musi tak zwany softbox, a więc narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli w dowolny sposób dokonywać modyfikacji i korekty światła, co z kolei sprawi, że będziemy mieli znacznie większą kontrolę nad powstawaniem kolejnych zdjęć oraz uniezależnimy się od oświetlenia zewnętrznego i sztucznego. Cena najmniej skomplikowanych softboxów zaczyna się już od 150-200 złotych, jednakże jeżeli chcielibyśmy być w pełni zadowoleni z efektywności takiego urządzenia, powinniśmy przygotować się na dwu- lub nawet trzykrotnie większy wydatek.


Ostatnią kwestią jest oczywiście aparat, jednakże doskonale zdajemy sobie sprawę, że każdy miłośnik fotografii planujący stworzenie i urządzenie własnego studia ma już swoje osobiste preferencje lub też jest już w posiadaniu swojego ulubionego modelu aparatu. Z uwagi na ten fakt, w powyższym artykule w znacznie większym stopniu skupiliśmy się na opisie niezbędnych akcesoriów uprzyjemniających oraz usprawniających pracę fotografa.

rss