Na czym polega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe to w pełni naturalna substancja, dzięki której uzyskać można efekt rewitalizacji, tj. widocznego odmłodzenia skóry oraz poprawy jej struktury. Osocze uzyskuje się w wyniku odwirowania krwi pobranej z organizmu osoby poddanej zabiegowi, w związku z czym wyeliminowane zostaje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Rozwiązanie to chętnie stosowane jest przez osoby chcące uzyskać możliwie naturalny rezultat. Jak przebiega procedura?Do zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Najważniejsze, by pacjent był zdrowy. Tydzień wcześniej powinien też powstrzymać się od przyjmowania leków mogących zmniejszać krzepliwość krwi (np. aspiryny). Jednym z przeciwwskazań – obok ciąży, karmienia piersią czy chorób autoimmunologicznych – jest aktywna opryszczka, dlatego jeśli mamy skłonność do jej nawrotów, warto przez kilka dni stosować doustne preparaty antywirusowe.


Cenne osocze


Jak dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński, podstawą samego zabiegu jest pobranie od pacjenta niewielkiej ilości krwi (do 30 ml). Krew ta zostaje następnie umieszczona w specjalnej wirówce, gdzie znajduje się preparat ułatwiający oddzielenie osocza bogatego w płytki krwi (trombocyty) od innych elementów, takich jak krwinki czerwone, którym krew zawdzięcza swą barwę.


Płytki krwi to komórki biorące udział w procesach krzepnięcia i gojenia się ran. Zawarte w nich czynniki wzrostu przyspieszają regenerację tkanek, co już kilkadziesiąt lat temu znalazło zastosowanie w klasycznej chirurgii. Dziś osocze bogatopłytkowe – które stymuluje też produkcję kolagenu i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych – jest szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i ujędrniania skóry (przede wszystkim na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach), a także do hamowania procesu łysienia poprzez pobudzenie odrostu włosów.


Mezoterapia i jej efekty


Osocze jest aktywne przez dość krótki czas po odwirowaniu. Lekarz wykonujący zabieg może więc (choć nie musi) dodać do niego czynnik aktywizujący, pozyskaną substancję należy zaś w miarę szybko podać do skóry. Podanie to zazwyczaj odbywa się przy użyciu strzykawki i igły, czyli w formie mezoterapii. Drobne nakłucia wykonuje się w mniej więcej centymetrowych odstępach na różnych głębokościach skóry. Cała procedura trwa około kwadransa, zależnie od obszaru objętego zabiegiem. W przypadku osób szczególnie wrażliwych skórę można uprzednio znieczulić specjalnym kremem.


Zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów, w odstępach wynoszących 2-3 tygodnie – aż do uzyskania zadowalającego efektu, który utrzymuje się nawet do pół roku. Początkowo skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Warto wówczas stosować żele na siniaki oraz doustne leki wspomagające ukrwienie. Po zabiegu przez pewien czas koniecznie trzeba smarować się kremami z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.

rss