Do czego służy autorefraktometr?

W dzisiejszych czasach coraz szybciej psuje nam się wzrok. Codziennie nadwyrężamy oczy, nie zastanawiając się, jakie będą tego konsekwencje. Korzystamy z urządzeń elektronicznych, mało śpimy i nie dbamy o dietę bogatą w witaminę A, przez co coraz słabiej widzimy. Wadę wzroku można sprawdzić w gabinetach okulistycznych, wyposażonych w szereg urządzeń badających oczy pacjentów. Jednym z nich jest autorefraktometr.Charakterystyka autorefraktometru


Czym jest autorefraktometr? Swego rodzaju “komputerem do sprawdzania wzroku”, dokonującym pomiaru soczewki i krzywizny rogówki oka. Dzięki temu sprawdza ostrość widzenia pacjenta, który skarży się na pogorszenie widzenia.


Urządzenie jest jednym z najbardziej popularnych sprzętów stosowanych na co dzień w gabinetach. Szczególnie, że coraz częściej narzekamy na swoje oczy, a badanie autorefraktometrem jest bezbolesne i trwa nie dłużej niż kilka sekund. Na czym polega?


 


Badanie oczu za pomocą autorefraktometru


Badanie ostrości widzenia za pomocą autorefraktometru jest bardzo proste i niezwiązane z żadnymi przykrymi odczuciami. Oczy to bardzo wrażliwy narząd, nie lubimy, kiedy coś nam do nich wpadnie albo kiedy są tak zmęczone, że czujemy piasek pod powiekami. Badania autorefraktometrem na pewno nie trzeba się obawiać. Pacjent siada na fotelu i opiera podbródek na specjalnej podpórce, ułatwiającej utrzymanie głowy w jednej pozycji. Następnie patrzy na wyświetlone na ekranie, oddalony niewielki przedmiot, np. choinkę. W tym czasie urządzenie wpuszcza do badanego oka nieszkodliwą wiązkę promieni podczerwonych. Odbijane od niego refleksy, określają wartość refrakcji danego oka.


 


Badanie autorefraktometrem a dobór soczewek


Jeśli okaże się, że nasz wzrok się pogorszył i potrzebujemy okularów, badanie autorefraktometrem niestety nie wystarczy. Jego wynik nie pozwala na dokładne określenie mocy szkieł - komentuje nasz rozmówca z firmy Poland Optical z Cieszyna. Jest to jedynie badanie pomocnicze, tzw. badanie podmiotowe, nie wymagające czynnego uczestnictwa pacjenta. Dlatego nie można dzięki niemu dokładnie zweryfikować ostrości jego widzenia. W tym celu zaleca się przeprowadzenie jeszcze jednego badania w gabinecie okulistycznym, które będzie potwierdzeniem wyników uzyskanych w badaniu komputerowym.


Drugie badanie polega na przymierzanie kolejnych szkieł o różnej mocy, w celu sprawdzenia, jak widzi w nich pacjent. Jeśli badany cierpi na krótkowzroczność, wówczas okulista zaczyna od najsłabszych szkieł. W przypadku dalekowidzów jest odwrotnie - na początek wybiera się szkła o większej mocy.


Badanie autorefraktometrem jest zatem bardzo przydatnym badaniem, jednak w celu określenia dokładnej wady, należy sprawdzić wzrok za pomocą szkieł korekcyjnych.

rss