Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Problemy z zatokami dotyczą wielu ludzi. Nieprawidłowości w ich budowie, przerosty tkanki formujące się w polipy czy cysty, a także skrzywiona przegroda nosowa – wszystko to zwiększa ryzyko zapalenia zatok. Choć w okresie jesiennym i zimowym o przewianie ich wcale nie jest trudno, to w przypadku nawracających, silnych i długo utrzymujących się stanów chorobowych zatok, trzeba skonsultować się z lekarzem. Laryngolog – w Warszawie i każdym innym mieście, szybko zdiagnozuje stan zatok lub wystawi skierowanie na specjalistyczne badania.Zapalenie zatok – zmora jesieni i zimy


Podczas jesiennych i zimowych miesięcy, poczekalnie w przychodniach wypełnione są pacjentami, spośród których spora część zgłasza się z objawami zapalenia zatok. Do charakterystycznych objawów należą:


- ból głowy


- ból w okolicach zatok


- rozpierający ból głowy i zatok przy pochylaniu


- zaburzenia węchu


- duże rozdrażnienie.


Najczęściej zapalenie dotyka zatok przynosowych. Przyczyną może być przewianie głowy (na przykład podczas zimowego spaceru podczas silnego wiatru), ale także reakcja alergiczna (wiosną). Jeśli do tego dochodzą inne, charakterystyczne objawy, takie jak gęsty katar zatokowy, rwący kaszel (wskutek spływania wydzieliny z zatok po ścianach gardła), mówienie „przez nos”, a także stan podgorączkowy, możesz stosować leczenie objawowe preparatami łagodzącymi przebieg zapalenia zatok, dostępnymi w aptekach. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po kilku dniach, konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego. Zwykle przepisuje antybiotyk i wystawia zwolnienie lekarskie.


Co w przypadku nawracającego zapalenia zatok?


Podatność na zapalenie zatok może mieć różne przyczyny. Jeśli po zakończeniu leczenia zapalenie znów powraca i dzieje się tak kilkukrotnie, zatoki powinien obejrzeć laryngolog. W Warszawie, ale także w innych miastach, gabinetów laryngologicznych nie brakuje. Do najczęstszych przyczyn przewlekłego zapalenia zatok należą:


- skrzywienie przegrody nosowej


- „trzeci migdałek”


- anatomiczne wady w budowie zatok lub nosa


- alergie i astma.


W przypadku wad anatomicznych w budowie zatok, często dochodzi do sytuacji, w której wydzielina nie może swobodnie się wydostać (hamowana na przykład przez polipy), wskutek czego zalega w zatokach, powodując stan zapalny. Laryngolog (Warszawa ma kilka doskonałych klinik) przeprowadzi odpowiednie badania, a następnie skieruje pacjenta na przykład na zabieg, mający na celu poprawę jakości jego życia. Najważniejsze jest leczenie przyczynowe, a nie tylko łagodzenie objawów.

rss