Samoobrona na szpilkach – trend czy konieczność?

Coraz więcej kobiet chce świadomie dbać o swoje bezpieczeństwo. Kursy samoobrony dla kobiet organizowane są niemal w każdym mieście, a w torebkach większości pań znajduje się gaz pieprzowy. Skąd rosnąca popularność kobiecej samoobrony? Czy płeć piękna rzeczywiście narażona jest na tak wiele niebezpieczeństw?Kursy dla kobiet


Darmowe szkolenia z samoobrony organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że już planowana jest kolejna edycja (rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku). Czy samoobrona dla kobiet różni się od samoobrony dla mężczyzn? Teoretycznie nie – ofiarą napadu może zostać każdy, niezależnie od płci. Ale każdy może się bronić nieco inaczej. Kobiety zwykle mają mniej siły fizycznej od mężczyzn, mają drobniejszą budowę ciała, więc powinny skupić się bardziej na wykorzystywaniu odpowiedniej techniki, niż siły. Wbrew pozorom nie jest to słaba płeć – wystarczy mieć przy sobie narzędzie do obrony oraz trochę wiedzy i praktyki, aby skutecznie obronić się nawet przed silnym mężczyzną.


Przewidywanie potencjalnych zagrożeń


To bardzo ważny element samoobrony, ponieważ od umiejętności oceny sytuacji zależy, czy będziesz mogła skutecznie się obronić. Ostrożności nigdy za wiele – to zasada, której warto przestrzegać. O czym jeszcze należy pamiętać?Kobiece narzędzia do samoobrony


Kobiety najczęściej do obrony wybierają gaz pieprzowy. Legalny, łatwo dostępny i dość tani środek do samoobrony cieszy się dużą popularnością także wśród płci przeciwnej. Jego zaletą są niewielkie rozmiary – małą puszkę z gazem można schować nawet do kieszeni, a w razie potrzeby szybko dobyć i użyć. Na zakup gazu pieprzowego nie jest wymagane zezwolenie, wystarczy mieć ukończone 18 lat.


Innym popularnym narzędziem jest paralizator. To także środek do samoobrony dostępny bez zezwolenia. Paralizatory są nieco droższe od gazów, jednak jest to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo – a na własnym zdrowiu i życiu lepiej nie oszczędzać. Poza tym paralizator po użyciu może zostać naładowany i użyty jeszcze wiele razy, zaś pojemnik ze zużytym gazem pieprzowym nadaje się już tylko do wyrzucenia.

rss