Sprzęt do treningu siłowego

Z roku na rok rośnie popularność sportów siłowych. Ludzie coraz chętniej dbają swoje ciało i zdrowie. Nic więc dziwnego, że zarówno w klubach fitness jak i siłowniach rośnie dostępność do specjalistycznego sprzętu sportowego. Nowoczesne maszyny nie tylko podnoszą komfort treningu, ale również jego skuteczność.


Profesjonalne kluby fitness i siłownie wyposażone są w wiele nowoczesnych urządzeń, dzięki którym można w odpowiedni sposób przeprowadzić trening. Przyrządy treningowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: Maszyny do treningu siłowego, wolne ciężary (ciężarki do ćwiczeń , sztangi) oraz urządzenia do ćwiczeń kardio.


Każda szanująca się siłownia oraz klub fitness musi mieć na wyposażeniu maszyny do ćwiczeń kardio.  Są one głównie wykorzystywane przez osoby, które walczą z nadwagą.  Mają one jednak szersze zastosowanie, trening kardio jest także świetnym sposobem na przygotowanie mięśni do intensywnego wysiłku, przez co idealnie uzupełnia trening siłowy.


Orbitrek


Orbitreki są jednymi z bardziej popularnych maszyn aerobowych w siłowni. Stanowią one swego rodzaju połączenie roweru, steppera i bieżni. Jest to sprzęt bardzo funkcjonalny i bezpieczny. Systematyczne korzystanie z orbitreka nie tylko pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, ale również wzmocnić mięśnie całego ciała. Badania wykazały, że najlepsze efekty przynosi trening o umiarkowanej intensywności trwający powyżej trzydziestu minut.


W sklepach sportowych są dostępne różne modele orbitreków. Najtańsze można kupić już za kilkaset złotych najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy.


Wioślarz


Ergometr wioślarski jest jednym z mniej znanych urządzeń aerobowych. W czasie ćwiczeń na nim wykonuje się ruchy przypominające wiosłowanie. Trening na ergometrze jest zazwyczaj trudny i wyczerpujący, jednak bardzo skuteczny.  Zaletą tego urządzenia jest to, że zmusza ono do pracy praktycznie wszystkie grupy mięśni. Ceny wioślarzy wahają się od tysiąca do kilku tysięcy złotych.


Rower treningowy


Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym bardzo przypominają jazdę na klasycznym rowerze. W zależności od indywidualnych preferencji można to urządzenie wykorzystać do klasycznych ćwiczeń aerobowych lub intensywnego treningu interwałowego. W sklepach sportowych są też dostępne modele spinningowe. Najnowsze modele są bogato wyposażone w najrozmaitsze funkcje, dzięki którym można dostosować pozycję, obciążenie oraz tempo ćwiczeń. Bardzo pomocne są też wbudowane mikrokomputery, które pomagają wizualizować przebieg treningu i planować jego progres.


 


 

rss